Neden Pişmiş Kil?

Çünkü;Tuğlanın nefes alma özelliği ile mekanlardaki ısı ve nem dengelerini ayarlayarak sağlıklı ortamlar yaratır , diğer yapı malzemelerine göre %20 oranında nemi hızla alır ve hızla geri verir. Tuğla mekanik etkilere karşı mukavemeti ve dış tesirlere karşı dayanıklılığı yüksektir Isı geçirme ve depolama direnci büyüktür. Sıvayı kolayca tutan özel sıva çizgileri ve gözenekleri yapısıyla duvarlar daha az sıva ile kaplanır. Yalıtım malzemeleri ile birlikte kolaylıkla kullanıldığı için izolasyonda çok iyi sonuçlar verir.Gözenekli yapı, tuğla ürünlerinde hafiflik sağlar. Hafif olduğu için de taşıyıcı sisteme az yük bindirdiğinden demirden tasarruf sağlar. Masif yapıda bulunan mikronize kılcal kanallar sayesinde bünyesinde su barındırmaz. Tuğla çok kolay temin edilebilen bir yapı malzemesidir. Tuğla, en ekonomik yapı malzemesidir. Üstelik nesiller boyunca sağlam kalması tuğlayı daha da hesaplı yapar. Tuğla bina cephelerinde yıllarca bakım gerektirmeyen,estetik görünümler oluşturan uzun ömürlü doğal yapı malzemeleridir. Tuğla pişmiş kilden oluşur ve tamamen doğaldır. %100 geri dönüşümlü yapı malzemesidir bu özelliği ile çevre ve insan sağlığını tehdit etmeyen bir yapı malzemesidir.İyi Bir Tuğlanın Özellikleri Türkiye’de inşaat amaçlı kullanılan tuğlalarda TSE tarafından uyulması istenen standartlar aşağıda verilmiştir. Bunlar; Karbonat..

Devamını Oku

Neden Tuğla?

Çünkü;Tuğlanın nefes alma özelliği ile mekanlardaki ısı ve nem dengelerini ayarlayarak sağlıklı ortamlar yaratır , diğer yapı malzemelerine göre %20 oranında nemi hızla alır ve hızla geri verir. Tuğla mekanik etkilere karşı mukavemeti ve dış tesirlere karşı dayanıklılığı yüksektir. Isı geçirme ve depolama direnci büyüktür. Sıvayı kolayca tutan özel sıva çizgileri ve gözenekleri yapısıyla duvarlar daha az sıva ile kaplanır. Yalıtım malzemeleri ile birlikte kolaylıkla kullanıldığı için izolasyonda çok iyi sonuçlar verir.Gözenekli yapı, tuğla ürünlerinde hafiflik sağlar. Hafif olduğu için de taşıyıcı sisteme az yük bindirdiğinden demirden tasarruf sağlar. Masif yapıda bulunan mikronize kılcal kanallar sayesinde bünyesinde su barındırmaz. Tuğla çok kolay temin edilebilen bir yapı malzemesidir. Tuğla, en ekonomik yapı malzemesidir. Üstelik nesiller boyunca sağlam kalması tuğlayı daha da hesaplı yapar. Tuğla bina cephelerinde yıllarca bakım gerektirmeyen,estetik görünümler oluşturan uzun ömürlü doğal yapı malzemeleridir. Tuğla pişmiş kilden oluşur ve tamamen doğaldır. %100 geri dönüşümlü yapı malzemesidir bu özelliği ile çevre ve insan sağlığını tehdit etmeyen bir yapı malzemesidir.İyi Bir Tuğlanın Özellikleri Türkiye’de inşaat amaçlı kullanılan tuğlalarda TSE tarafından uyulması istenen standartlar aşağıda verilmiştir. Bunlar; Karbonat..

Devamını Oku

Tuğla Nedir?

Tugla, harç ile biribirine tutturularak duvarlarda kullanılan pişmiş topraktan elde edilen yapı malzemesidir. İlk tugla veya kiremit üretim tesisi belki de insanlar tarafından yapılan ilk evdir diyebiliriz. Bu evler özellikle nehir kıyılarında ve deltalarda yer alan yerleşim bölgelerinde, kurutulmuş kil tabletlerle, yapılacak evlerin yanında oluşturulan basit bir üretim düzeneği ile gerçekleştirilmiştir. Bu konuda başlangıç tarihi vermek ne yazık ki mümkün değildir. Mezopotamya bölgesinde Dicle ve Fırat nehirleri kıyısında yapılan kazılarda bulunan pişmemiş kil tabletler MÖ 13. yüzyılı göstermektedir.Tugla ve kiremit kullanımı insanoğlunun oluşumu kadar eskiye dayanmaktadır. Pişmiş tuğlanın endüstriyel anlamda ilk üretimi ise MÖ 4. yy’a Babil kulesi yapımına denk düşmektedir. Tarihçiler bu kulede 85 milyon adet tuğla kullanıldığını hesaplamışlardır. Bu gün bu rakamda tuğlayı ancak 5-6 gelişmiş teknolojili fabrikanın 1 yıllık çalışmaları ile üretebildiğini düşünürsek, burada yapılan üretimin gerçekten de teknolojik açıdan değer taşıdığını kabul etmek gerekir. Babil kulesi işte bu nedenle tuğla üretimi ve endüstrisi açısından önemli bir simgedir. Kiremiti ilk üretip kullananların Korintler olduğu kabul edilir. Korintler bugün de kullanılan içbükey kiremitleri, hazırlanan tuğla hamurunu tokmakla dövüp yaygın hale getirerek ve şimdikinden daha kalın ve..

Devamını Oku

TUĞLA FİYATLARI 2019

2019 Tuğla fiyatları illere göre değişmektedir. Tuğla fiyatını etkileyen faktörler tuğla fiyatı ve nakliye ücretidir. Fabrikanın satış fiyatı ile birlikte ürünün sevk edeceği adrese olan nakliye fiyatı ile değerlendirilmelidir. 2018 yılında inşaat sektöründe oluşan daralma ile 2019 yılında siparişlerin azalması ile tuğla fiyatları 2019 yılında fazla artmamıştır. 2019 tuğla fiyatlarını iller bazında 0 368 335 64 20 sabit hattı ile 0 542 414 01 52 fabrika sipariş hattından detaylı bilgi alabilirsiniz. Fabrikamızın tuğla üretim kapasitesi yüksek olup toplamda 150 çalışan personelimiz ile 12 ay hizmetinizdeyiz. Fabrikamızın yoğun olara sevkiyat yaptığımız iller İstanbul , Kocaeli , Karabük , Bartın , Kastamonu , Sinop , Samsun ,..

Devamını Oku