Yığma Tuğla
Ürün Kodu EMK-15

Yığma tuğla, genellikle düşey delikli olarak üretilen ve taşıyıcı kolon bulunmayan yapılarda taşıyıcı olarak da kullanılabilen, diğer tuğla çeşitlerine göre daha sağlam olan bir tuğla çeşididir. Özellikle kolonsuz yapılan binalarda tercih edilen bu tuğla çeşidi fabrika duvarlarının ara bölmelerinin inşaasında ve bahçe duvarlarında da sıklıkla tercih edilmektedir. 19x29x13.5 cm boyutlarında olan bu tuğlaların ağırlığı yaklaşık 3400 gr olup, 19 cm kalınlığında duvar örülmektedir.

Özellik kolonsuz yığma binalarda kullanılan yığma tuğla oldukça dayanıklı binalar inşa etmeye de olanak vermektedir. Bunun nedeni ise yığma çeşitlerin deliklerinin düşey olmasından kaynaklı olarak yüksek bir mukavemete sahip olmalarıdır. Yığma tuğla yine deliklerinin düşey olmasından dolayı daha az harç ile tutturulmaktadır. Tabi sadece bu tuğla tipi kolonsuz binalarda kullanılır şeklinde bir durum da yanlış olmaktadır. Kolonlu binalarda ise binanın yük binen kısımlarında yığma çeşitler kullanılmaktadır. Diğer blok tuğlalar yük kaldıran alanlarda tercih edilmeyip, onlar sadece ara birimleri oluşturmak için kullanılmaktadır.

Yığma tuğla kullanılarak örülecek bir duvarın maliyeti tuğlanın fiyatına ve ne kadar duvar örüleceğine bağlı olarak değişmektedir. Basit bir hesaplamayla eni 19 cm olmak üzere 1 metre bir duvar elde etmek için 25 adet tuğla kullanılması gerekmektedir. Diğer bir hesaplamaya göre ise 1 metreküp hacme 134 adet tuğla sığdırılabilmektedir. Bu hesaba göre elde etmek istediğiniz duvara göre kullanacağınız tuğla miktarını belirledikten sonra firmadan fiyat bilgisi istemeniz bütçe planlaması açısıdan daha uygun olacaktır. Diğer yandan en iyi fiyatı alabilmek için inşaat sektörünün daha yoğun olduğu ve yığma tuğla üretiminin daha seri üretim şeklinde yapıldığı yaz aylarını tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Tuğla fiyatları için fabrikanızdan uygun fiyat teklifi almayı unutmayın.

Ağırlık 3,4 kg
ağırlık toleranslarımız dahilinde değişebilir
Boyut 13,5 x 19 x 29 cm
Duvar Kalınlığı 135mm
m² Adet (m2) 134 - 25
Basit bir hesaplamayla eni 19 cm olmak üzere 1 metre bir duvar elde etmek için 25 adet tuğla kullanılması gerekmektedir. Diğer bir hesaplamaya göre ise 1 metreküp hacme 134 adet tuğla sığdırılabilmektedir.
Su Emme Açık hava koşullarına maruz bırakılmayan tip
Bina yapımında en sık kullanılan ve ana yapı malzemesi olan tuğlalar kullanım alanlarına, hizmet ettikleri amaca ve boyutlarına göre farklı farklıdır.

Bu nedenle de bazı gruplandırmalar yapılarak piyasaya sunulmaktadırlar. Günümüzde en geçerli sınıflandırma ise kullanım alanlarına göre yapılan sınıflandırmadır.

Kullanım alanlarına göre tuğla çeşitleri, blok tuğla, izolasyon tuğla ve baca tuğlaları olmak üzere üç gruba ayrılmaktadır. Özellikle izolasyon tuğlalar son teknoloji ürünü olmalarından dolayı oldukça fazla tercih edilen ürünler arasına girmeyi de başarmıştır.

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter youtube

Bizi sosyal medya üzerinden takip edebilir, en güncel haberleri sosyal ağlarımız üzerinden ilk öğrenen siz olabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN

+90 368 335 64 20
+90 532 409 48 80
+90 542 414 01 52
+90 (368) 335 64 21

EMEK TUĞLA

1983 yılından bugüne dek tuğla imalat sektöründe "devamlı kalite" prensibinden hiç ödün vermeden gerçekleştirmiş olduğumuz,

Marmara bölgesinden DOĞU Karadeniz e kadar İÇ Anadolu bölgesinde özellikle İSTANBUL DA On binlerce yapıya güven ve huzur ile imzamızı attık.

devamı... Yukarı